Богослужби - Gudstjänster

РАСПОРЕД НА СВЕТИТЕ БОГОСЛУЖБИ

МАЛМЕ

ДЕКЕМВРИ 2019


Недела 01.12.2019 - Богослужба во 10:00 часот.

Среда 04.12.2019 - Пречиста - Богослужба во 10:00 часот.

Недела 08.12.2019 - Свети Климент Охридски - Богослужба во 10:00 часот.

Недела 15.12.2019 - Богослужба во 10:00 часот.

Четврток 19.12.2019 - Свети Никола - Богослужба во 10:00 часот.

Недела 22.12.2019 - Богослужба во 10:00 часот.

Недела 29.12.2019 - Богослужба во 10:00 часот.

ЈАНУАРИ 2020

Сабота 04.01.2020 - Вечерна Богослужба во 17:00 часот во чест на храмовиот празник Свети Наум Охридски.

Недела 05.01.2020 - Свети Наум Охридски - патронен празник на црковната општина - Богослужба во 10:00 часот. По Светата Богослужба ќе се изврши водосвет, благослови и пресече празничниот леб во чест на празникот. Во 12.30 часот заеднички ручек за сите присутни во црковните простории.

Вечерта истиот ден, вечерна Богослужба со почеток во 17.00 часот, а потоа ќе се пали Коледарски оган.За најмладите ќе бидат поделени Коледарски - Божиќни поклони.

Вторник 07.01.2020 - Рождество Христово - Божиќ - Богослужба во 10:00 часот.
 
Четврток 09.01.2020 - Трет ден Божиќ - Св. Архиѓакон Стефан - Богослужба во 10:00 часот.

Недела 12.01.2020 - Богослужба во 10:00 часот.

Вторник 14.01.2020 - Св. Василие Велики - Црковна Нова Година - Богослужба во 10:00 часот.

Сабота 18.01.2020 - Водокрст - Голем Богојавленски водосвет во 10:00 часот.

Недела 19.01.2020 - Богојавленије - Водици - Богослужба со лицитација на светиот крст и икони со почеток во 10:00 часот.

Понеделник 20.01.2020 - Св. Јован Крстител - Богослужба во 10:00 часот.

ФЕВРУАРИ 2020

Недела 02.02.2020 - Богослужба во 10:00 часот. После Богослужбата ќе се одржи редовното годишно собрание на МПЦО „Св. Наум Охридски“ - Малме.

Недела 09.02.2020 - Богослужба во 10:00 часот.

Среда 12.02.2020 - Св. Три Светители - Богослужба во 10:00 часот.

Сабота 15.02.2020 - Сретение Господово - Богослужба во 10:00 часот.

Недела 16.02.2020 - Богослужба во 10:00 часот.

Сабота 22.02.2020 година – Задушница –

    07.45-08.30 нови гробишта
    08.30-09.00 стари гробишта
    10.30 панахида во црквата

Недела 23.02.2020 - Богослужба во 10:00 часот.

МАРТ 2020

Недела 01.03.2020 - Велики Поклади - Прочка - Богослужба во 10:00 часот.

Петок 06.03.2020 - Преждеосвештена литургија со света причест во 10:00 часот.

Недела 08.03.2020 - Недела на Православието - Богослужба со света причест во 10:00 часот.

ЕСЛЕВ

Среда 08.01.2020 - Втор ден Божиќ Богослужба во 10:00 часот (Eslöv kyrka).

Сабота 22.02.2020 година – Задушница – гробишта во 12:30 часот.

ВЕКШЕ

Понеделник 06.01.2020 - Коледе - Бадник Богослужба во 12:00 часот (Maria kyrka).

Сабота 22.02.2020 година – Задушница – гробишта во 15:00 часот.

Сабота 07.03.2020 - Тодорова Сабота - Богослужба во 10:00 часот (Maria kyrka).

ГИСЛАВЕД

-----

ТРЕЛЕБОРГ

Сабота 22.02.2020 година – Задушница – гробишта во 09:30 часот.


























GUDSTJÄNSTER

MALMÖ

DECEMBER 2019

Söndag 1/12 kl 10.00


Onsdag 4/12 kl 10.00 - Allraheligaste Gudaföderskans införande i Templet.

Söndag 8/12 kl 10.00 - S:t Klemens av Ohrid.


Söndag 15/12 kl 10.00


Torsdag 19/12 kl 10.00 - S:t Nikolaos.


Söndag 22/12 kl 10.00


Söndag 29/12 kl 10.00


JANUARI 2020

Lördag 4/1 kl 17.00 - Kvällsgudstjänst



Söndag 5/1 kl 10.00 - S:t Naum av Ohrid.


Efter Gudstjänsten bjuds samtliga närvarande på lunch i församlingshemmet.




Senare samma dag kl 17.00 - Kvällsgudstjänst





Tisdag 7/1 kl 10.00 - Jesu Kristi födelse - Juldagen


Torsdag 9/1 kl 10.00 - Ärkediakon Stefanos



Söndag 12/1 kl 10.00


Tisdag 14/1 kl 10.00 - Helige Basileios den Store - kyrkligt nyår


Lördag 18/1 kl 10.00 - Theofanians afton


Söndag 19/1 kl 10.00 - Jesu Kristi heliga Theofania, Dop



Måndag 20/1 kl 10.00 - Heliga Johannes döparen

FEBRUARI 2020

Söndag 2/2 kl 10.00.

Efter Gudstjänsten är det ordinarie årsmöte i församlingslokalen.

Söndag 9/2 kl 10.00


Onsdag 12/2 kl 10.00 - De tre stora Hierarkerna

Lördag 15/2 kl 10.00 - Jesu Kristi frambärande i Templet

Söndag 16/2 kl 10.00


Lördag 22/2 - Åminnelse av de döda

    07.45-08.30 nya delen av kyrkogården
    08.30-09.00 gamla delen av kyrkogården
    10.30 minnesstund i kyrkan


Söndag 23/2 kl 10.00

MARS 2020

Söndag 1/3 kl 10.00 - Förlåtelsens Söndag


Fredag 6/3 kl 10.00


Söndag 8/3 kl 10.00 - Ortodoxins seger




ESLÖV

Onsdag 8/1 kl 10.00 - Annandag Jul - Gudstjänst i Eslöv kyrka.


Lördag 22/2 - minnesstund på kyrkogården kl 12.30.

VÄXJÖ

Måndag 6/1 kl 12.00 - Julafton - Gudstjänst i Maria kyrka


Lördag 22/2 - minnesstund på kyrkogården kl 15.00.

Lördag 7/3 kl 10.00 - Åminnelse av helige Theodoros Tiron - Gudstjänst i Maria kyrka

GISLAVED

-----

TRELLEBORG

Lördag 22/2 - minnesstund på kyrkogården kl 09.30.


Comments