Богослужби - Gudstjänster

РАСПОРЕД НА СВЕТИТЕ БОГОСЛУЖБИ

МАРТ-ЈУЛИ 2019 ГОДИНА

МАЛМЕ

МАРТ


Сабота 02.03.2019 година – Задушница - Православни гробишта Малме:
 
     Нови гробишта од 07:45 – 08:30 часот. 

     Стари гробишта од 08:30 – 09:00 часот. 

    Панахида во Македонска Православна        Црква во Малме во 10:30 часот.

Недела 03.03.2019 - Богослужба во 10:00 часот.

Недела 10.03.2019 - Велики поклади - Прочка Богослужба во 10:00 часот.

Петок 15.03.2019 - Преждеосвештена литургија со Света причест во 10:00 часот.

Недела 17.03.2019 - Недела на Паравославието - Богослужба со Света причест во 10:00 часот.

Петок 22.03.2019 - Младенци - Богослужба - општ маслосвет во 10:00 часот.

Недела 24.03.2019 - Богослужба со Света причест во 10:00 часот.

Недела 31.03.2019 - Богослужба со Света причест во 10:00 часот.

АПРИЛ

Недела 07.04.2019 - Благовештение - Богослужба со Света причест во 10:00 часот.

Недела 14.04.2019 - Богослужба со Света причест во 10:00 часот.

Недела 21.04.2019 - Цветници - Влегување на Господ Исус Христос во Ерусалим - Богослужба со Света причест во 10:00 часот.

Четврток 25.04.2019 - Велики четврток - Богослужба со Света причест во 10:00 часот.

Четврток 25.04.2019 - Читање на 12 страдални Евангелија - во 18:00 часот.

Петок 26.04.2019 - Царски часови - изнесување на плаштаницата на сред црква - во 10:00 часот.

Петок 26.04.2019 - Богослужба - погребение на Господ Исус Христос со вртење околу црква со плаштаницата  - во 18:00 часот.

Сабота 27.04.2019 - Воскресение Христово - Велигден - Богослужба со Света причест во 23:00 часот.

Недела 28.04.2019 - Велигден прв ден - Второ Воскресение - Богослужба во 10:30 часот.

Понеделник 29.04.2019 - Велигден втор ден - Богослужба во 10:00 часот.

Вторник 30.04.2019 - Велигден трет ден - Богослужба во 10:00 часот.

МАЈ

Понеделник 06.05.2019 - Св. Вмч. Ѓорги - Ѓурѓовден - Богослужба во 10:00 часот.

Недела 12.05.2019 - Богослужба во 10:00 часот.

Петок 24.05.2019 - Св. Кирил и Методиј - Богослужба во 10:00 часот.

Недела 26.05.2019 - Богослужба во 10:00 часот.

ЈУНИ

Недела 02.06.2019 - Богослужба во 10:00 часот.

Понеделник 03.06.2019 - Св. Цар Константин и Царица Елена - Богослужба во 10:00 часот.

Четврток 06.06.2019 - Вознесение Христово - Спасовден - Богослужба во 10:00 часот.

Недела 09.06.2019 - Богослужба во 10:00 часот.

Сабота 15.06.2019 година – Задушница - Православни гробишта Малме:
 
     Нови гробишта од 07:30 – 08:15 часот. 

     Стари гробишта од 08:30 – 09:00 часот. 

    Панахида во Македонска Православна        Црква во Малме во 10:30 часот.

Недела 16.06.2019 - Св. Троица - Духовден - Богослужба во 10:00 часот. После светата литургија Прослава - Скара и продажба на дарови.

Недела 23.06.2019 - Богослужба во 10:00 часот.

Недела 30.06.2019 - Богослужба во 10:00 часот.

ЈУЛИ

Среда 03.07.2019 - Св. Наум Охридски - Богослужба во 10:00 часот.

ЕСЛЕВ

Понеделник 22.04.2019 - водосвет во вашите домови по повод Велигденските пости.

Недела 28.04.2019 - Воскресение Христово - Богослужба Пасхална утрена во 08:30 часот (Eslöv kyrka).

Сабота 15.06.2019 година – Задушница – гробишта во 12:30 часот.

ВЕКШЕ

Сабота 16.03.2019 - Тодорова Сабота -Богослужба со почеток во 10:00 часот (Maria kyrka).

Сабота 20.04.2019 - Лазарова Сабота -Богослужба со света причест во 10:00 часот (Maria kyrka).

Сабота 15.06.2019 година – Задушница – гробишта во 15:30 часот.

ГИСЛАВЕД

Сабота 13.04.2019 - Богослужба со света причест во 09:00 часот (Gislaved kyrka). Потоа водосвет во вашите домови по повод Велигденските пости.

ТРЕЛЕБОРГ

Четврток и Петок 18-19.04.2019 - водосвет во вашите домови по повод Велигденските пости.

Сабота 15.06.2019 година – Задушница – гробишта во 09:30 часот.


























GUDSTJÄNSTER

MARS-JULI 2019

MALMÖ

MARS

Lördag 2/3 - minnesstund på kyrkogården i Malmö:

    Nya begravningsplatsen kl 07.45 - 08.30.

    Gamla begravningsplatsen kl 08.30 - 09.00.

    Minnesgudstjänst i kyrkan kl 10.30.


Söndag 3/3 kl 10.00


Söndag 10/3 kl 10.00 - Förlåtelsens Söndag.


Fredag 15/3 kl 10.00


Söndag 17/3 kl 10.00 - Ortodoxins seger.



Fredag 22/3 kl 10.00 


Söndag 24/3 kl 10.00


Söndag 31/3 kl 10.00


APRIL

Söndag 7/4 kl 10.00 - Jungfru Marias bebådelsedag.


Söndag 14/4 kl 10.00


Söndag 21/4 kl 10.00 - Palmsöndagen - Herrens intåg i Jerusalem.



Torsdag 25/4 kl 10.00 - Skärtorsdagen.



Torsdag 25/4 kl 18.00


Fredag 26/4 kl 10.00 - Långfredagen.



Fredag 26/4 kl 18.00




Lördag 27/4 kl 23.00 - Gudstjänst - Kristi Uppståndelse.


Söndag 28/4 kl 10.30 - Påskdagen.



Måndag 29/4 kl 10.00 - Annandag påsk.


Tisdag 30/4 kl 10.00 - Tredjedag påsk.


MAJ

Måndag 6/5 kl 10.00 - S:t Georgios - segerbäraren.

Söndag 12/5 kl 10.00


Fredag 24/5 kl 10.00 - S:t Kyrillos och Metodios.

Söndag 26/5 kl 10.00


JUNI

Söndag 2/6 kl 10.00


Måndag 3/6 kl 10.00 - Apostlalika Kejsar Konstantin och Helena.


Torsdag 6/6 kl 10.00 - Kristi Himmelsfärd.



Söndag 9/6 kl 10.00


Lördag 15/6 - minnesstund på kyrkogården i Malmö:

    Nya begravningsplatsen kl 07.30 - 08.15.

    Gamla begravningsplatsen kl 08.30 - 09.00.

    Minnesgudstjänst i kyrkan kl 10.30.


Söndag 16/6 kl 10.00 - Pingstdagen.




Söndag 23/6 kl 10.00


Söndag 30/6 kl 10.00


JULI

Onsdag 3/7 kl 10.00 - S:t Naum av Ohrid.


ESLÖV

Måndag 22/4 - vigning av vatten i era hem i samband med den stora påskfastan. 


Söndag 28/4 kl 08.30 - Påskdagen - Gudstjänst i Eslöv kyrka.


Lördag 15/6 - minnesstund på kyrkogården kl 12.30.

VÄXJÖ

Lördag 16/3 kl 10.00 - Åminnelse av helige Theodoros Tiron - Gudstjänst i Maria kyrka.


Lördag 20/4 kl 10.00 - Lazaroslördagen - Gudstjänst i Maria kyrka.


Lördag 15/6 - minnesstund på kyrkogården kl 15.30.

GISLAVED

Lördag 13/4 kl 10.00 - Gudstjänst i Gislaved kyrka. Efter Gudstjänsten är det vigning av vatten i era hem i samband med den stora påskfastan.

TRELLEBORG

Torsdag och Fredag 18-19/4 - vigning av vatten i era hem i samband med den stora påskfastan. 

Lördag 15/6 - minnesstund på kyrkogården kl 09.30.


Comments